Kde a jak bezpečně uchovávat vaše poznámky

Kde a jak bezpečně uchovávat vaše poznámky

Jak je známo již od pradávna, informace se šíří řečí nebo písmem. Možnosti uchovávání písma na hmotném nosiči se rozšířily s vynálezem knihtisku a samozřejmě se jedná i o elektronické způsoby uchovávání informace. Podívejme se společně na možnosti jak bezpečně uchovávat vaše digitální poznámky.

Oblíbené / Záložky v prohlížeči

Při používání prohlížeče můžeme otevřít nespočetné množství webů, ale pouze některé potřebujete mít uloženy pro následný rychlý přístup. Pro tento účel poskytují prohlížeče záložky. Jedná se o samostatnou část prohlížeče, která vám umožňuje rychle navigovat na stránky, které byly zahrnuty do tohoto seznamu.

Vytvoření záložky v prohlížeči (např. Google Chrome) je velmi jednoduché. Chcete-li to provést, prostě přejděte na stránku, kterou chcete přidat do záložek, a pak v pravé části panelu s adresou klepněte na ikonu hvězdičky.

Uložené záložky také můžete organizovat pomocí složek. Chcete-li uložit vytvořené záložky do nové složky, klepněte znovu na ikonu hvězdičky, v poli „Složka“ vyberte složku, kterou jste vytvořili (nebo rovnou vytvořte novou), a pak je jen uložte.

Specializované aplikace

Programy pro psaní poznámek jsou digitální alternativou k tradičním zápisníkům a jsou čím dál tím víc populární. Tyto nástroje jsou velmi užitečné jako alternativa k tradiční agendě, kde si můžete zapisovat všechny druhy poznámek a připomenutí.

Pro jednorázové uložení, kdy po přečtení článku odkaz zase smažeme, se dají používat jednoduché aplikace jako:

  • Pocket – ukládání článků v aplikaci nebo prohlížeči (Chrome nabízí rozšíření „Save to Pocket„). Jedná se o cloudovou aplikaci s offline přístupem bez nutnosti mobilních dat.
  • ViewLater – rozšíření pro Chrome, pouze pro prohlížeč.

Pro účel pořizování nejrůznějších typů poznámek s jejich následnou archivací již ale musíme hledat sofistikovanější řešení. Představte si digitální zápisník, do kterého můžete vkládat nejrůznější poznámky (text, fotografie, dokumenty, zvukové záznamy, kontakty, e-maily nebo webové výstřižky). Tento zápisník můžete mít s sebou kdekoliv a poznámky, které v něm máte uloženy, jsou synchronizovány napříč všemi vašimi zařízeními. Díky velmi rychlému vyhledávání najdete během pár vteřin vše, co potřebujete. A budete-li chtít informace sdílet s kamarádem či třeba zcela neznámým člověkem na druhé straně planety, postačí vám pár kliknutí.

Google Keep

Google Keep je poznámková aplikace vyvinuta Googlem a má několik funkcí včetně barevného rozlišení poznámek, vkládání obrázků, vytváření seznamů, geofence, sdílené poznámky a vyhledávání dle barvy. Uživatelé mohou nastavit čas nebo místo připomenutí poznámky. Google Keep umožňuje uživatelům kategorizovat poznámky použitím složek nebo štítků a poznámky jsou vyhledatelné na základě jejich barev nezávisle na tom, zdali mají připomenutí, hlasovou nahrávku, obrázek nebo jsou to seznamy.

Microsoft OneNote

Microsoft OneNote je program pro vytváření poznámek od společnosti Microsoft, který je součástí kancelářského balíku Microsoft Office, ale je nabízen také samostatně zdarma. Jedná se o překvapivě výkonnou aplikací se spoustou funkcí a řadou možností pro úpravu, ukládání, třídění a správu vámi vytvořených textových, zvukových a grafických poznámek. One Note umožňuje pořizování poznámek v nejrůznějších formátech, přidávání příloh, ruční psaní i kreslení i pokročilé vyhledávání a správu záznamů. OneNote také dokáže zaznamenávat ručně psaný text a převádět jej na normální text (funkce je nazývána ink-to-text), je tudíž ideální pro přenosná zařízení konceptu tabletu.

Evernote

Aplikace Evernote byla vytvořena za účelem pořizování nejrůznějších typů poznámek s jejich následnou archivací. Poznámka může mít povahu formátovaného textu, webového článku (ať už kompletního nebo výstřižku pomocí nástroje WebClipper), fotografie nebo třeba mluveného slova. Součástí každé z poznámek může být také příloha v podobě souborů. Poznámky je možné organizovat do zápisníků, značkovat prostřednictvím štítků, mohou být editovány více lidmi, anotovány nebo exportovány.

Aplikací pro psaní poznámek existuje nepřeberné množství a toto je pouze ukázka toho, co se na trhu nabízí. Pokud ještě žádnou podobnou aplikaci nevyužíváte, vyzkoušejte jednu z nich a teprve poté se rozhodněte, zda je to něco, co vám postačuje nebo zda jsou vaše nároky vyšší a potřebujete něco jiného. Držím palce!

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *