Vytvořte životopis, kterým vystoupíte z davu

Vytvořte životopis, kterým vystoupíte z davu

Prvním krokem k získání vaší vysněné práce je vytvoření výjimečného životopisu. V tomto článku se podělím o nejlepší tipy, jak zapůsobit na náboráře a dosáhnout tak vašeho vysněného zaměstnání. Přesně si ukážeme, jak by měl váš životopis vypadat.

Pokud existuje jedna zkušenost, kterou se mnozí profesionálové obávají, je jí právě životopis. Nejenže jste povinni vměstnat všechny své zkušenosti na jeden list papíru A4, ale musíte současně myslet jako náborář.

Vytvořte životopis, který je snadno čitelný

Náboráři jsou extrémně zaneprázdněni, takže je nejlepší vytvořit takový životopis, který jim pomůže co nejsnadněji vykonat jejich práci. Použijte snadno čitelný formát a upřednostňujte odrážky místo dlouhých vět. Bez ohledu na to, jak zajímavé zkušenosti máte, náborář se nebude vašemu životopisu vážně zvažovat, pokud bude obtížné ho přečíst.

V životopise byste neměly používat nevhodné fonty (např. Comic Sans), oddíly je vhodné úhledně uspořádat a aby byl životopis snadno čitelný, je dobré použít zvolené sloupce, tučné písmo, odrážky a mezery. Výběrem těchto konstrukčních prvků jsou náboroví pracovníci schopni jedním rychlým skenováním analyzovat vaši odbornost a lépe porozumět tomu, jaké jsou vaše specializace, aniž by se museli probírat nepřehledným životopisem.

Uveďte jasné příklady vašich úspěchů

Všeobecně se doporučuje uvést konkrétní příklady dosažených úspěchů a jedinečnou hodnotu, kterou jste nabídli svým předchozím zaměstnavatelům.

Jednou z velkých chyb žadatelů o práci může být uvedení jejich dovedností a zkušeností, ale nevěnování dostatečné pozornosti tomu, aby uváděli příklady svých úspěchů. Je to nezbytné, aby náboroví manažeři pochopili, proč jsou dovednosti a zkušenosti uchazečů o zaměstnání tou nejlepší volbou pro práci, o kterou se ucházejí.

Doporučuje se také zdůraznit vaši kariérní cestu ve společnosti. Zdůrazněte své úspěchy a povýšení. Zkuste napsat miniaturní případové studie, které obsahují konkrétní výsledky.

Volte svá slova pečlivě

Zatímco gramatika je jedna věc, doporučuje se také pečlivě vybrat slova, která používáte při psaní vašeho životopisu. Nevhodně použitá slova a nedbalé hláskování v životopisu mohou přinést potíže při hledání zaměstnání. Gramatické chyby v životopisu způsobují, že kandidáti působí nedbale a že se o hledání práce zase tolik nezajímají.

Při psaní životopisu je třeba zvážit několik otázek:

  • Jaké konkrétní dovednosti se snažím zdůraznit?
  • Jak mohu ve svém životopisu zdůraznit vlastnosti požadované pro tuto práci?
  • Jak mohu své zkušenosti vysvětlit co nejstručnějším způsobem?

Jakmile dokončíte první koncept, použijte některý z online gramatických nástrojů, abyste se vyhnuli chybám. Ale neměli byste se absolutně spolehnout na tuto kontrolu pravopisu a gramatiky, protože nemusí zachytit chybějící slova, nesouhlas mezi slovesem a podstatným jménem, skloňování, nekonzistentní časy nebo nesprávnou volbu interpunkce.

Zvolte jednoduché písmo

Při výběru fontů, které mají být použity, se navrhuje zvolit jednoduché typy písem, které umožní vašemu talentu zazářit. Ujistěte se, že váš životopis není nijak rušivý. Když se váš životopis dostane do rukou manažera náboru, jde o to, aby vaše zkušenosti a dovednosti zářily, nikoli písmo samotné.

Vytvořte vizuálně přitažlivý životopis

Neméně důležitý je také design samotného životopisu. Můžete mít sebelepší zkušenosti, ale nikdo si jich nevšimne, pokud je neumíte prodat. V dnešní uspěchané době nemají personalisté čas procházet tisíce řádků v nepřehledných životopisech. Naformátujte životopis tak, aby se vešel na jednu, maximálně dvě stránky A4 a věnujte mu péči z hlediska designu.

Designový tip: Vyzkoušejte online životopis

Není divu, že digitální životopisy a portfolia rostou v oblibě každým rokem čím dál tím více. Ačkoli to zprvu bylo významné primárně pro nezávislé živnostníky a osoby pohybující se v kreativních odvětvích, kteří se spoléhají na prezentace portfolia, význam online životopisů je nyní rozšířený bez ohledu na odvětví.

Při vytváření webové prezentace jasně zobrazte své kontaktní informace, předchozí zkušenosti, příklady práce a odkazy na vaše další veřejné profily, jako je LinkedIn. Elegantní, profesionální web také umožňuje větší expozici vašich zkušeností a pomáhá náborářům dozvědět se o vás více dříve než přistoupíte k samotnému pohovoru.

Věřím, že na základě těchto rad si vytvoříte zajímavý životopis. Pokud si nejste stále jisti, jak na to, určitě mě kontaktujte, ráda vám s vytvořením vašeho životopisu poradím a pomohu, včetně grafického pracování.

Nedílnou součástí životopisu je také motivační dopis. Zjistěte jaké náležitosti musí obsahovat a proč je důležité jej stále přikládat.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *