Digital Cleanup Day – vyčistěte digitální koš a zachraňte životní prostředí!

Digital Cleanup Day – vyčistěte digitální koš a zachraňte životní prostředí!

Průměrný lidský odpad je často neviditelný, jakmile opustí naše domácnosti, už ho nespatříme. V našich domácnostech však existuje jeden druh neviditelného odpadu – je to digitální odpad.

Všechny ty staré soubory, duplikáty fotografií, stažená videa, nepoužívané aplikace – číhají v rozích zařízení, zpomalují je a spotřebovávají energii a úložný prostor. Nyní je čas řešit náš digitální život a smazat všechny nepostradatelné informace z našich zařízení! Je čas na vůbec první globální den digitálního čištění!

V digitálním světě existuje obrovské množství odpadu, který zabírá úložný prostor z našich chytrých telefonů, tabletů, notebooků, počítačů a serverů. Pokud odstraníme všechny nepotřebné soubory, aplikace, fotografie a videa, nejen prodloužíme životnost našich zařízení a ušetříme obrovské množství CO2, ale také se budeme cítit vyrovnanější, převezmeme kontrolu nad našimi životy a budeme více efektivní a spokojení. Zní to jako win-win!

Uhlíková stopa internetu a systémů, které jej podporují, představuje asi 3,7 % celosvětových emisí skleníkových plynů, což je podobné množství, které celosvětově produkuje letecký průmysl. Některé studie odhadují, že internetová síť za deset let vytvoří 20 % světových skleníkových plynů. Nyní je čas řešit náš digitální život a smazat všechny nepostradatelné informace z našich zařízení!

22. dubna 2020, u příležitosti 50. výročí dne země, probíhá po celém světě Digital Cleanup Day, tedy den digitálního úklidu.

Přidejte se i vy!

 • VYČISTĚTE SVŮJ SMARTPHONE – Váš telefon by měl mít alespoň 1 GB volného místa v paměti. Odeberte všechny aplikace, které jste chvíli nepoužívali nebo jste jen použili pouze párkrát. Buďte upřímní a odvážní! Odstraňte všechny zbytečné zapomenuté staré aplikace a hry, které jste si stáhli, ale ještě jste je nevyzkoušeli. Spotřebovávají energii, i když se nepoužívají. Předinstalované aplikace telefonu můžete také smazat, ale ujistěte se, že neodstraníte systémové aplikace. Čas od času se také vyplatí vymazat mezipaměť telefonu. Uložte své důležité fotografie a videa do cloudu. Opravdu potřebujete deset verzí stejného obrázku, nebo vám stačí pouze ta nejlepší? Setřiďte své fotografie a odstraňte duplicitní a rozmazané obrázky.
 • VYČISTĚTE SVŮJ POČÍTAČ – Vyčistěte počítač a odstraňte duplicitní nebo zbytečné soubory. Setřiďtesvé fotografie a odstraňte duplicitní a rozmazané obrázky, projděte si videa a odstraňte již zhlédnuté nebo nepotřebné soubory. Archivujte důležité soubory. Budete překvapeni, jak úžasné věci máte ve svém počítači!
 • VYČISTĚTE SVOJI EMAILOVOU SCHRÁNKU – Vyfiltrujte e-maily podle nejstarší a archivujte je. Odhlaste se z odběru newsletterů, které nečtete. Vyhledejte dlouhé konverzace, vyberte nejnovější a ODSTRAŇTE vše ostatní. Vyhledejte běžná jména, adresy a slova, abyste našli podobné e-maily, se kterými byste mohli pracovat hromadně. Buďte stateční a klikněte na tlačítko SMAZAT. Blokujte nežádoucí odesílatele (přejděte na domovské zobrazení> Nevyžádaná pošta> Blokovat odesílatele). Vypněte e-mailová oznámení z aplikací a sociálních médií.
 • UKLIĎTE I VE SVÉM KALENDÁŘI – Odstraňte staré schůzky z online kalendářů. Všechny tyto zpožděné schůzky se hromadí ve vaší složce kalendáře a vytvářejí digitální odpad. Nastavte si jejich smazání jako týdenní rutinu.
 • NASTAVTE SI NOVÉ USPOŘÁDÁNÍ – Přemýšlejte o tom, jak se vyhnout odesílání e-mailů. Uchovávejte soubory v cloudu na jednom místě, takže nebudete potřebovat uchovávat stejný soubor v každém počítači. Přestaňte posílat e-maily „ok“ a „děkuji“! Buďte kreativní!

Mějte přehled o tom, jaký objem dat jste smazali

 • U e-mailu zkontrolujte aktuální velikost vaší poštovní schránky. Přejděte do aplikace Outlook> Soubor> Nastavení poštovní schránky a zapište si počet GB v poštovní schránce.
 • U mobilu si zapište aktuální velikost zaplněné paměti vašeho mobilního telefonu. Pro telefony Android přejděte do Menu> Nastavení> Úložiště. Pro telefony iPhone jděte do Nastavení> Obecné> Úložiště).
 • Došli jste až sem? Gratuluji, odvedli jste dobrou práci! Vraťte se zpět na původní velikost – podívejte se na číslo, které jste si zapsali na začátku, poté zkontrolujte aktuální velikost a proveďte výpočty – kolik GB se vám podařilo vymazat? Nyní již jen vyplňte počet smazaných gigabajtů. Pokud chcete pokračovat v čištění, můžete znovu vyplnit nová čísla. Tímto způsobem můžeme sledovat náš společný pokrok v rámci Digital Cleanup Day.

Věděli jste, že…

 • …pokud by každá osoba ve Francii smazala 50 e-mailů, bylo by to stejné jako vypnout 1,6 miliardy nízkoenergetických žárovek na jednu hodinu, vypnout světla Eiffelovy věže na 24 hodin nebo dokonce půl dne spotřebovat elektřinu napříč Paříží?
 • …každý dospělý ve Spojeném království, který by denně posílal méně děkovných e-mailů, by vám ušetřil více než 16 433 tun uhlíku ročně, což je stejně jako 81 1522 letů do Madridu nebo zastavení 3 3343 dieselových automobilů?
 • …každý spamový e-mail – i když jej neotevřeme – uvolní do atmosféry odhadem 0,3 gramu CO2 a že e-mail s přílohou uvolní až 50 gramů?
 • …doručení miliard nevyžádaných e-mailů vyžaduje stejné množství energie, jaké spotřebují dva miliony amerických domácností denně? Vytváří také tolik skleníkových plynů jako 3 miliony aut.
 •  …každý rok je odesíláno přibližně 62 bilionů nevyžádaných e-mailů, které vyžadují použití 33 miliard jednotek elektřiny a způsobují 20 milionů tun CO2 ročně? 80 % této elektřiny je spotřebováno čtením a mazáním spamu.
 • …uložení 1 GB e-mailu během jednoho roku spotřebuje 32,1 kWh, což se rovná pečení 10 hodin běžnou domácí troubou?
 • …e-mail má v průměru velikost 230 kB (což stojí 7,4 Wh za rok)? Pokud tedy odstraníte 30 e-mailů, ušetříte 222Wh. To je ekvivalent spotřeby nízkoenergetické žárovky (9 Wh) za jeden den.

Vyčistěme náš digitální odpad! Pojďme to udělat ještě dnes!

Vyčistěte své počítače, notebooky, chytré telefony, cloudové úložiště, e-mailové účty od digitálního nepořádku a uvolněte místo! Uvidíte, že vám bude lépe!

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *