První kurz o freelancingu již druhým rokem na české univerzitě

První kurz o freelancingu již druhým rokem na české univerzitě

V České republice se nestává, že by významná univerzita připravila kurz podnikání na volné noze a pozvala do něj vyhlášené freelancery. Vedle podnikání firem a startupů byl freelancing dosud na univerzitní půdě zastoupen jen sporadicky, přestože spousta absolventů vysokých škol míří právě na volnou nohu.

Filozofická fakulta Masarykovy univerzity v roce 2020 spustila ve spolupráci s Robertem Vlachem a předními českými nezávislými profesionály semestrální kurz Od UČO k IČO coby historicky první kurz o freelancingu na přední české univerzitě.

Tajný život freelancerů

Kurz je od základů postaven tak, že reflektuje odlišnosti v podnikání freelancerů, ale zároveň zahrnuje i část, která se dotýká podnikání startupů a firem. Studenti se s podnikáním seznámí podobně, jako to v praxi dělá většina freelancerů, tedy osobním kontaktem se zkušenějšími profesionály. Na programu jsou přednášky od předních českých freelancerů i závěrečný workshop formou týmového projektu, který završí celý semestr nástinem jiných přístupů k podnikání.

Výjimečnost kurzu v evropském měřítku navíc ilustruje pokročilost celé české freelance ekonomiky. Semestrální kurz na Masarykově univerzitě je svým rozsahem skutečně poměrně ojedinělý i v evropském měřítku. Jediný podobně rozsáhlý program nabízí Západoanglická univerzita v Bristolu (Your Future In Freelancing).

Seznamte se s řečníky

Každý týden se můžete těšit na jednoho odborníka, který vám nejdřív řekne něco o své vlastní cestě k podnikání a pak se bude věnovat jednomu z témat kurzu, které většina freelancerů v podnikání nejvíc řeší:

  • Freelancing a vykročení na volnou nohu
  • Osobní produktivita
  • Profesionální IT
  • Týmová spolupráce
  • Cenotvorba
  • Obchodní vyjednávání
  • Online
  • Osobní marketing
  • Finanční sebeřízení
  • Profesní růst

Společným jmenovatelem všech přednášejících je samozřejmě kvalita a dobré jméno. Velký důraz je kladen ale i na diverzitu v předvýběru hostů, aby byli zastoupeni ženy i muži, absolventi i neabsolventi MU, mladší i starší (různé kohorty), různé profese (oborově blízké i vzdálené MUNI), méně známí experti i oborové celebrity, aktivní v tuzemsku i zahraničí (případně našinci i cizinci), pracující hlavou i rukama (řemesla), klasičtí nezávislí profesionálové i jiní freelanceři (např. kontraktoři s jedním velkým klientem i tzv. freelance business owners).

Konkrétní výběr hostů se odvíjí od toho, kdo je v daném termínu zrovna volný, ale pokud se kurz bude opakovat, lze jednoduše udržet vysokou pestrost přednášejících. A to je u podnikání na volné noze, které se vyznačuje mnoha osobitými i oborovými zvláštnostmi, obzvlášť prospěšné.

Jak kurz hodnotí jeho absolventi?

Výborné hodnocení i ohlasy účastníků kurzu vypovídají o tom, jak moc je pro ně freelancing zajímavý a že zvolený formát dobře funguje. Studenti chtějí slyšet špičkové odborníky z praxe a zároveň pochopit jejich osobní cestu k podnikání. Dostatečně pestrým výběrem přednášejících tak lze předat velmi představu toho, jak různorodé může podnikání na volné noze být.

Naučte se, jak začít podnikat jako profesionál a jak při tom stát na volné noze, zjistěte, co všechno podnikání obnáší a jak se v tom naučit chodit. Zjistěte, jak se osobně rozvíjet, řídit finance a prezentovat se online. To všechno se naučíte v kurzu podnikání na Masarykově univerzitě, tak proč toho nevyužít!

Zdroj: navolnenoze.cz

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *