Ty pracuješ z domova? No Ty se teda máš!

Ty pracuješ z domova? No Ty se teda máš!

Práce z domova, nebo-li home office, není dovolená, jak se spousta lidí mylně domnívá. Myslíte, že kdyby každý, kdo pracuje z domova, jezdil na výlety a nepracoval, že by jeho podnikání či práce mohli fungovat i dál? Naopak, častokrát je to mnohem těžší než, když pracujete z kanceláře.

Home office není pro každého

Na první pohled se práce z domova může zdát jako idylka. Pracujete z pohodlí svého domu nebo bytu, můžete pracovat celý den v pyžamu, nemusíte se líčit ani česat a neztrácíte čas dojížděním do kanceláře. Ano, to všechno jsou velmi pozitivní přínosy home officu.

Setkávám se velmi často s tím, že si lidé myslí, že když pracuji z domova, tak jsem k dispozici celý den. Můžu jít na kafe kdykoliv se mi zachce, oni mi mohou zavolat kdykoliv během dne, můžu se sebrat a jet s nimi na výlet, když oni mají volno. To je velký omyl. Je pravda, že moje práce virtuální asistentky mi umožňuje si řídit čas sama podle sebe, ale není pravdou, že bych nemusela pracovat vůbec. Jen si ten čas mohu přizpůsobit vlastním potřebám a biorytmu. Můžu vstát v deset a dojít si do kavárny na snídani? Můžu si zajít na oběd do restaurace a strávit tam klidně 3 hodiny? Můžu si jít do fitka a následně do wellnessu na půl dne? Ano, ano a ano. Nikdo mi ale nezaplatí ten čas, co nepracuji. Nepracuješ = nevyděláváš.

Práce z domova vyžaduje velkou disciplínu a důkladné plánování. Objem práce, které děláte z domova, je stejné, jako to, které musíte odpracovat v kanceláři. Doma ale není nikdo, kdo by vás kontroloval. Jste tam jen vy. Vy si musíte najít způsob, jakým sami sebe přesvědčíte a donutíte pracovat. Můžete využít pomocných aplikací, které vám vše usnadní (jako např. Trello na projektové řízení nebo Toggl na zaznamenávání odpracovaného času), ale nikdo vás nemůže donutit pracovat. To musíte jen vy sami. Spousta lidí něčeho takového není schopná nebo je to pro ně stresující. Pokud jste mezi nimi, pak home office opravdu není pro vás.

Kancelář má také své výhody

I když se to na první pohled (ve srovnání s představou o práci z domova) nezdá, klasická práce v kanceláře má i své pozitivní stránky. Každé ráno vyjdete z domova, projdete se (i když jen k autu nebo MHD), potkáte nové lidi i známé kolegy, zajdete si na oběd a přijdete do jiného prostředí než je to domácí. Rozdělíte si svůj den na pracovní a nepracovní část.

Spoustu věcí vyřešíte osobně s kolegy, které potkáte třeba u kávy, a nemusíte hledat způsoby, jak s nimi danou otázku probrat a kdy budou mít čas.

Jak vlastně vypadá takový home office?

Většina lidí, kteří z domova nikdy nepracovali, si často nedokáží představit jak to ve skutečnosti vypadá. Představují si, že máte útulný koutek, kde máte dostatek místa a všechno vybavení, co potřebujete ke své práci, na jednom místě. Nikdo a nic vás neruší. Taková oáza klidu ve vašem obydlí.

Realita je často ale úplně jiná. Nejen, že nemáte takto krásný prostor, často nemáte k dispozici ani vhodné pracovní nástroje či nábytek. Jednoduše se řekne „pořiďte si výškově nastavitelný stůl, ergonomickou židli, externí monitor nebo příslušenství, které vás chrání proti syndromu karpálního tunelu.“ Bohužel, ne vždy to jde.

Když bydlíte v 1kk a pracujete s partnerem oba z domova, to je často velká výzva. Nejen, že jste spolu 24 hodin denně, ale potřebujete mít každý svůj prostor pro práci. Pokud sdílíte pracovní stůl, jak tomu často bývá, když se partneři střídají v práci z domova, musíte se domluvit kdo bude kdy daný pracovní prostor využívat a kdo si najde jiné řešení. V malém bytě nemáte prostor pro ergonomický nábytek a občas nemůžete ani pracovní stůl umístit na místo s dostatkem světla. Nehledě na to, že pracovní stůl často ani nemáte, neboť jej nahrazuje stůl jídelní. Není to tedy taková idylka, jak se na první pohled může zdát.

Home office a kinder garten v jednom

Pokud máte děti, může být situace ještě komplikovanější.Pokud onemocní nebo jim zruší školu, máte doma další vetřelce, které musíte včlenit do vašeho pracovního dne. Vaše práce tím nekončí, vy musíte pracovat i nadále, ale zároveň se musíte postarat o děti a tak to v lepším případě často vypadá úplně jinak, než jste si představovali nebo plánovali.

Není to jen o tom vymyslet, jak upravit pracovní prostředí tak, abyste byli schopni pracovat, ale musíme se postarat o to, aby se děti zabavily a byly na bezpečném místě, kde máte přehled o tom, co zrovna vyvádí. To je fakt, který si spousta lidí neuvědomuje a kdo s tím nemá zkušenost, jen si myslí, že máte volno, abyste se o děti mohli postarat, a závidí vám, že můžete být se svými dětmi celý den.

Pokud můžete, vyzkoušejte si to na vlastní kůži

Jak již bylo řečeno, home office není dovolená a opravdu není pro každého. Pokud máte možnost si tento styl práce vyzkoušet, určitě to udělejte, ať sami víte, zda je to něco pro vás nebo ne. A prosím, berte ohledy na všechny vaše přátele, kteří pracují z domova, a nepředpokládejte, že nic nedělají. Pokud by nepracovali, neměli by žádné příjmy. Respektujte jejich pracovní rytmus. Moc rádi s vámi zajdou na oběd nebo na kávu, jen si to musí předem naplánovat.

Až teprve ve chvíli, kdy si práci z domova vyzkoušíte osobně, pochopíte jaké to ve skutečnosti je a možná tehdy pochopíte, proč vás vaši přátelé často odmítají v době, kdy vy máte čas.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *