Ušetřete, i když nemáte z čeho

Ušetřete, i když nemáte z čeho

Koronavirová pandemie způsobila nejen podnikatelům, ale také mnoha českým domácnostem finanční problémy. Příjmy se ztenčily, ale výdaje zůstaly většinou stejné. Jak ušetřit v době, kdy sami máte hluboko do kapsy?

Využijte nabídek od vlády, bank i pojišťoven

Díky vládním návrhům je možné některé platby na čas odložit a doplatit až na tom budete finančně lépe. Splátky úvěrů můžete odložit na 3 nebo 6 měsíců, do konce července nemusíte platit nájemné. Domluvit se na odkladu či snížení plateb za dodávky plynu a elektřiny můžete i s dodavateli energií. Všechny největší společnosti umožňují snížení záloh či odložení splatnosti faktur. Pojišťovny nabízí pomoc ve formě bezplatného odkladu plateb pojistného na 3 měsíce, přerušení plateb pojistného, změnu frekvence splátek nebo rozložení ročních splátek do menších měsíčních plateb. Domluvit se na úlevách v úhradě plateb můžete i s telefonními operátory. Kontaktujte své dodavatele a zjistěte kde všude můžete ušetřit.

Získejte zpátky peníze z nákupů online

Nejen úpravou smluv či odkladů splátek ale můžete ušetřit. Zkuste získat zpět peníze, které musíte utrácet tak jako tak za nákupy jídla, nutného oblečení nebo krmiva pro vaše zvířecí kamarády.

Vyzkoušejte cashback (z angličtiny „návrat peněz/hotovosti“). Jedná se o možnost získat peníze zpět z nákupů na internetu. Tuto službu umožňují specializované cashbackové portály, které stojí jako prostředník mezi internetovým obchodem a zákazníkem a nabízí jednoduchý způsob, jak ušetřit při nakupování online. Tyto portály jsou založeny na vyplácení peněz zákazníkům formou provize za provedený nákup. Zákazník tak přijde z cashback portálu do vybraného internetového obchodu, kde nakoupí, a zpětně mu bude vráceno určité procento ze zaplacené částky. Výše vrácených peněz se u každého e-shopu liší a obvykle se pohybuje od 2 do 10 %. Tyto vrácené peníze je možné pro zjednodušení označit za jakousi zpětnou slevu, kterou obdržíte až po zaplacení zboží. Na českém trhu jsou známé zejména čtyři velké cashbackové portály – Tipli, Refundo, Plná peněženka a Vratné peníze.

Zjistěte jaké jsou vaše výdaje a zkuste ušetřit kde se dá

Všichni musíme i v době nouzového stavu nakupovat. Potraviny, drogerii, krmivo pro domácí zvířata, dětské zboží, nutné oblečení a obuv. I zde můžete ušetřit, když si budete vést evidenci všeho, za co vydáváte peníze, ať už v hotovosti, kartou nebo online.

Naši prarodiče si při řízení domácího rozpočtu museli vystačit s tužkou a papírem, naši rodiče objevili Excelovské tabulky a my si můžeme vybrat z řady aplikací, které nám pomohou finance uhlídat. Mobilní aplikace pro evidenci cashflow vám pomohou vysledovat za co nejvíce utrácíte a najít místa, kde by se něco dalo ušetřit. Pokud s finančními aplikacemi teprve začínáte a vaším cílem je udělat si nejprve pořádek ve výdajích, mohla by vám vyhovovat aplikace 1Money, kterou sama využívám. Její ovládání je jednoduché a zadávání jednotlivých plateb velmi rychlé. Aplikace umožní sledovat stav účtu, výši úspor nebo případných dluhů, a to i v cizích měnách díky automaticky aktualizovaným kurzům. Zkuste si zaznamenávat své příjmy a výdaje. Pravděpodobně vás zaskočí, za co všechno utrácíte a najdete místa, kde by se nějaká ta korunka přeci jen dala ušetřit.

Ušetřete díky kreditní kartě

Další možností jak ušetřit je kreditní karta. Jedná se o platební kartu spojenou s úvěrem, který můžete postupně splácet a zároveň dále čerpat. Výhoda kreditních karet spočívá v tom, že pokud zvládnete splatit dlužnou částku během určitého období, neplatíte žádný úrok. Málokdo ale ví, že kromě možnosti čerpat půjčku kreditní karta také nabízí nejrůznější bonusy a slevy, kdy můžete získat až 2 % z útraty zpět. Informujte se u své banky, jaké nabízí možnosti a využijte nabízených výhod.

Využijte výhodných kurzů měn

Kreditní karta usnadňuje placení, umožňuje se obejít bez hotovosti a eliminuje směnu valut, což je mimořádně výhodné při platbách v zahraničí. Pokud cestujete nebo často platíte v cizích měnách, prozkoumejte možnosti karty Revolut. Jedná se vlastně o mobilní aplikaci, se kterou je spojena platební karta, jež vám umožňuje bezplatně vést účty v mnoha světových měnách včetně kryptoměn. Aplikace se nabíjí pomocí klasické platební karty a nabité peníze pak v aplikaci jednoduše za pár vteřin převedete na jakoukoliv jinou podporovanou měnu. I v této aplikaci můžete spravovat své peníze lépe pomocí analýzy výdajů, stejně jako je tomu u výše zmíněných cashflow aplikací.

Ať už si vyberete jakoukoliv z uvedených možností, uvidíte, že ušetřit se dá i na místech, kde se to na první pohled nemusí zdát. Pokud tedy aktuálně máte problémy s financemi, potřebujete něco ušetřit nebo vás naopak tíží nějaké dluhy, zkuste se zamyslet nad správou svých financí a vyzkoušejte jednu z výše uvedených alternativ. Mně osobně cashflow mobilní aplikace 1Money a cashbackový portál Plná peněženka vydělali bez práce více něž 300 Kč a to je používám ani ne měsíc. Zkuste to sami a uvidíte, zda je to i cesta pro vás.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *