Audioknihy vs knihy. Je poslech knihy stejně dobrý jako její čtení?

Audioknihy vs knihy. Je poslech knihy stejně dobrý jako její čtení?

V dnešní uspěchané době může být nalezení příležitosti ke čtení výzvou i pro ty, kteří knihy milují. Práce, rodina, sport, relaxace. Hlavně všechno stihnout, ideálně dělat více věcí najednou. Na nic není čas, nic nestíháme. Mnoho z nás se proto spoléhá na audioknihy, které jsou vhodnou alternativou ke staromódnímu čtení.

Co je vlastně ta audiokniha?

Audiokniha je nahrávka mluveného slova, která obvykle vychází z tištěných materiálů, přičemž nemusí jít za každou cenu o přesnou knižní audioverzi. Mluvené nahrávky jsou především dostupné ve školních a veřejných knihovnách, ale v poslední době se objevují také v obchodech s hudebními nosiči a v knihkupectvích jako doplněk papírových knih.

Audioknihy mohou být distribuovány v rozličných formátech jako jsou gramofonové a magnetofonové kazety, CD a digitální formáty jako mp3 nebo wma. Trendem je samozřejmě přesun prodeje do online prostředí, kde je možné jednotlivé tituly jednoduše stáhnout a uložit si je ve vlastním PC či osobních přenosných zařízeních.

Za posledních deset let se prodej audioknih zdvojnásobil, zatímco prodeje tištěných a elektronických knih upadají. Udělají audioknihy se čtením to, co klávesnice udělaly pro rukopis? Zkoumání toho, jak čteme a jak nasloucháme, ukazuje, že každý z těchto formátů je vhodný pro jiné účely a nedá se říct, že by některý z nich byl lepší nebo horší.

Výhody audioknih pro všechny čtenáře

Audioknihy mohou také změnit způsob, jakým posloucháme, čteme a učíme se, čímž se zlepší gramotnost mladých čtenáře. Audioknihy jsou skvělou pomůckou pro děti, které se učí číst – pomáhají rozvíjet porozumění psanému textu. Šetří nejen naše oči, ale právě i čas, který můžeme strávit jakoukoli jinou činností zpříjemněnou právě poslechem mluveného slova. Většina knihoven poskytuje v rámci svých služeb bezplatné zapůjčování zvukových knih pro své zrakově postižené čtenáře.

Tradičně se audioknihy také používají u studentů druhého jazyka nebo studentů se zdravotním a jiným postižením. Zvažte, proč jsou audioknihy dobrým řešením pro lidi s dyslexií. Umožňují posluchačům získat překlad tisku na stránce na slova v mysli. Přestože je dekódování pro začínající čtenáře náročnou prací, je ve škole automatické a není tolik náročné na nápravu nebo náchylné k chybám než jak je tomu u poslechu. V mnoha případech se audioknihy osvědčily v pomoci studentům v přístupu k literatuře a využívání knih.

Není poslech audioknihy podvádění?

Tisk může být nejlepší pro uchování slov nebo nápadů, ale audioknihy zvyšují gramotnost ve chvílích, kdy by jinak neexistovaly. Takže ne, poslouchání výběru knižního klubu není podvádění. Různé knihy nabízejí různé způsoby, jak je můžete číst. Jak se audio formát stává populárnějším, autoři píšou další díla, která mají být konkrétně slyšet.

Audioknihy jsou vzdělávací, instruktážní, zábavné a jsou perfektní pro všechny, kteří neustále nestíhají, neboť díky audioknihám můžete i během dojíždění nebo úklidu domu poslouchat nejnovější bestseller. Pokud nemáte čas sedět a číst si fyzickou knihu, myslíte, že je poslouchání zvukové verze podvádění?

Vyzkoušejte nějakou audioknihu z široké nabídky Audiolibrix nebo si poslechněte některou z nahrávek z nakladatelství Jan Melvil Publishing, kde nabízejí nepřeberné množství audioknih (i klasických knih) na téma osobního rozvoje a celoživotního vzdělávání.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *