Zabezpečte svoje účty a mějte kontrolu nad svými hesly

Zabezpečte svoje účty a mějte kontrolu nad svými hesly

Zabezpečení vašeho bankovního účtu nebo e-mailové schránky závisí na tom, jak dobře si zabezpečíte svá hesla. Klíčem k vaší bezpečnosti jsou silná hesla.

Úkolem je vytvořit taková hesla, na která si ve skutečnosti vzpomenete, aniž byste narazili na špatné návyky, které vám mohou ublížit jako je například opakované použití stejného hesla pro více účtů. Ale kolik hesel si vlastně zapamatujete a jaké podmínky by měla hesla splňovat, aby byla bezpečná?

Jak by mělo vypadat bezpečné heslo?

Hesla se označují jako silná nebo slabá podle toho, jak je těžké nebo jednoduché je uhádnout. Délka hesla má velký vliv na jeho sílu, protože počet možných kombinací exponenciálně stoupá s počtem znaků hesla. Pro zvýšení síly hesla je proto občas požadováno použití malých a velkých písmen, číslic a speciálních znaků.

Slabá také bývají hesla spojená s osobou uživatele jako např. jméno psa, oblíbeného herce nebo maminky za svobodna jsou informace, které útočník může, někdy nejen nelegálně, získat. Vhodné heslo musí být zapamatovatelné a snadno vyplnitelné, což jsou požadavky v zásadě protichůdné požadavkům na silné heslo.

Nejodolnější vůči uhodnutí jsou hesla tvořená náhodně strojově generovanou posloupností znaků, která mají nejvyšší míru entropie. Ideální heslo je dlouhý řetězec náhodně generovaných různých druhů znaků. Takové heslo je vhodné, pokud se uchovává a vyplňuje strojově, tedy např. pomocí softwaru pro správu hesel.

Co je správa hesel a jak funguje

Správce hesel je samostatná aplikace nebo rozšíření webového prohlížeče, které umožňuje ukládat větší množství silných a jedinečných hesel. Hesla jsou chráněna jedním hlavním heslem, které otevírá šifrovanou databázi hesel. Většina správců hesel umožňuje vytváření silných hesel pomocí generátoru náhodných hesel. Nejpoužívanějším softwarem tohoto typu LastPass.

LastPass je správce a generátor hesel, který uloží hesla a osobní informace v zabezpečeném trezoru. Díky LastPass můžete ukládat hesla a přihlašovací údaje, vytvářet profily pro online nakupování, generovat silná hesla nebo sledovat osobní informace v poznámkách. Jediné, co musíte udělat, je zapamatovat si své hlavní heslo a LastPass automaticky doplní přihlašovací údaje pro webový prohlížeč a aplikace.

Nejlepší způsob správy hesel

Zjednodušte svůj online život a nechte správce hesel si pamatovat všechna vaše hesla na všech zařízeních. Jakmile heslo uložíte do LastPass, budete jej mít vždy v dispozici, když jej potřebujete; přihlášení je rychlé a snadné. Až budete připraveni na nákup, váš profil vyplní všechny vaše platební a dodací údaje. Vestavěný generátor hesel vám pomůže vytvořit dlouhá náhodná hesla, která chrání před hackery.

Všechny vaše údaje, včetně hesel a zabezpečených poznámek, jsou chráněny jedním hlavním heslem. Obsah je synchronizován s jakýmkoli zařízením, na kterém používáte LastPass. Informace jsou šifrovány pomocí šifrování PBKDF2 SHA-256 a schopnosti zvýšit hodnotu iterací hesel. Šifrování a dešifrování probíhá na úrovni zařízení.

LastPass také podporuje dvoufázové ověřování pomocí různých metod, včetně aplikace LastPass Authenticator. Dvoufázové ověření vám umožní chránit účet jak pomocí hesla, tak pomocí telefonu, a může vám pomoci se před lidmi se špatnými úmysly na internetu chránit, a to i v případě, že se jim podaří získat vaše heslo.

LastPass je k dispozici jako rozšíření pro webové prohlížeče a obsahuje také aplikace dostupné pro chytré telefony. Aplikace nabízí offline funkce a na rozdíl od některých jiných správců hesel nabízí LastPass uživatelskou nápovědu k heslu, která umožňuje přístup v případě, že zapomenete hlavní heslo.

Pro mne osobně bylo objevení této aplikace skvělým lifehackem. Naučila jsem si nejen hesla ukládat do správce hesel, ale především jej využívám při registraci a vytváření nových účtu, kde se mi nechce vymýšlet nová a nová hesla. Jednoduše nechám LastPass, aby to udělal za mne. Vlastně ani nevím, jak to heslo vypadá, ale vím, že ho najdu uložené v sejfu a nemusím se o nic starat. Vyzkoušejte nějakého správce hesel sami a uvidíte sami, jak moc vám to změní život.

 

Jedna odpověď

  1. […] Přístup do správce hesel je zpravidla zajištěn pomocí hlavního hesla a dalšího faktoru (ideálně). Pro online vygenerování frázového hesla, vhodného jako hlavního hesla pro správce hesel, můžete využít různé pomůcky. Jedním ze správců hesel je LastPass, o kterém si můžete přečíst samostatný článek. […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *