Přijměte nové výzvy a zkoušejte netradiční věci s barvou roku 2023

Přijměte nové výzvy a zkoušejte netradiční věci s barvou roku 2023

Jako každý rok, i tentokrát společnost Pantone vyhlasíla barvu roku – jeden odstín, který symbolizuje rok jak společensky, tak i kulturně. Barvou roku 2023 je Viva Magenta (PANTONE 18-1750).

Pantone Color Institute původně vytvořil vzdělávací program Pantone Barva roku v roce 1999, aby zapojil komunitu designérů a nadšenců do barev po celém světě do diskuse o barvách. Chtěli upozornit na vztah mezi kulturou a barvami. Chtěli publikum upozornit na to, jak se to, co se odehrává v globální kultuře, vyjadřuje a odráží prostřednictvím jazyka barev. Tento myšlenkový proces zní dnes stejně pravdivě jako v roce 1999. To je jeden z hlavních důvodů, proč se každý rok tolik lidí na celém světě těší na naše vyhlášení Pantone Barvy roku.

Barva plná elánu a energie

Viva Magenta je odvážná a nebojácná a pulzující barva, jejíž bujnost podporuje radostnou a optimistickou oslavu a píše nový příběh. Je to odstín, který má kořeny v přírodě, pochází z červené rodiny a vyjadřuje nový signál síly. Letošní barva roku je silná a posilující. Je to nová oživlá červená, která se vyžívá v čisté radosti, podporuje experimentování a sebevyjádření bez zábran, elektrizující a bezbřehý odstín, který se projevuje jako výrazná výpověď. Viva Magenta vítá každého a všechny se stejnou vervou do života a rebelským duchem.

Propojení digitálního a přírodního světa

S tím, jak balancujeme mezi digitálním a fyzickým životem, si stále více vážíme přirozeného světa. Barva roku 2023 potvrzuje naši přitažlivost k přírodním barvám v době, kdy sílí hnutí za změnu klimatu, udržitelnost a ochranu půdy.

Při letošním výběru barvy roku společnost Pantone pozorovala zvýšené uznání a povědomí o přírodě, které reprezentuje nespočet trendů v oblasti životního stylu. Do svých domovů začleňujeme více živých věcí, jako jsou rostliny, květiny, živé stěny a regenerační venkovní prostory. Po přerušení těchto aktivit během pandemie nacházíme nové potěšení z cestování, sportu a rekreace v přírodě. V důsledku zdravotních krizí více dbáme na ochranu svého těla – snažíme se aplikovat a přijímat důvěryhodné, životodárné složky. Všechny tyto trendy životního stylu vypovídají o srdečnosti přírodních sil.

Organický původ Viva Magenta pochází od nopálovce karmínového (Dactylopius coccus). Tento hmyz produkuje karmínové barvivo, jedno z nejvzácnějších, nejsilnějších a nejjasnějších z rodiny přírodních barviv. Červený tón barvy Viva Magenta nás spojuje s původní hmotou a prostupuje nás prvotním signálem síly.

Barva roku 2023 spojuje bohatství, teplo a sílu přírodních látek s bohatými, otevřenými obzory digitálního světa. Výsledkem je odstín červené, který rozšiřuje naše obzory autenticity. Metavesmír nám vytváří nové příležitosti k sebevyjádření a syrová pevnost Viva Magenta nás inspiruje k tomu, abychom tak činili s důvěrou a odvahou.

Oslava života i podpora v těžké době

Červená je barva síly, která oslavuje život. Viva Magenta jako jasně karmínově červená vyvažuje odvahu s pocitem zábavy. Tato dynamická směs vyzařuje rebelství, ale ne na úkor jemnosti. Ztělesňuje výraz divokého půvabu a inspiruje nás k tomu, abychom se projevovali sebevědomě a lidsky. Digitální prostor urychlil globalizaci, v důsledku čehož jsme navzájem propojeni hlouběji než kdykoli předtím. Nikdy nemůžeme plně pochopit, co se skrývá pod povrchem přátel a lidí, které potkáváme, ale vždy můžeme pracovat na prohloubení naší empatie. Barva roku 2023 vypovídá o naší touze přijímat nové výzvy a zkoušet netradiční věci a zároveň se soucitně setkávat s druhými.

Od loňské barvy roku Very Peri, která rovněž spojila technické prvky s přírodou – se letošní barva roku liší tím, že Viva Magenta dokáže odpovědět na naši kolektivní potřebu síly.

Viva Magenta nám nabízí jistotu a motivaci, kterou potřebujeme k tomu, abychom přečkali dlouhodobé rušivé události. Tři roky hluboko v pandemii, tváří v tvář válce, nestabilní ekonomice, sociálním nepokojům, rozpadům dodavatelských řetězců a narůstajícím klimatickým změnám se potřebujeme uzdravit. A stále potřebujeme najít motivaci pokračovat. Viva Magenta nás zde zahaluje do síly i milosti a posílá nás do světa s vervou, po které jsme toužili.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *