Nové trendy v tvorbě životopisů pro rok 2022

Nové trendy v tvorbě životopisů pro rok 2022

Poslední dobou zaměstnavatelé dávají přednost dvoustránkovým životopisům před jednostránkovými a to bez ohledu na pracovní pozici kandidáta. Náboráři jsou také nyní ochotni strávit více času čtením dvoustránkového životopisu, tak se pojďme podívat jak na něj!

Životopis na jednu nebo na dvě stránky?

Novou normou jsou dvoustránkové životopisy. Pokud má váš životopis dvě stránky, nepřemýšlejte nad ním příliš – soustřeďte se na obsah těchto dvou stránek, aby vynikly vaše dovednosti a zkušenosti. Prostor navíc vám umožní být konkrétnější a rozšířit své zkušenosti o konkrétní příklady – což je něco, co náboráři chtějí vidět častěji.

Použijte příklady a buďte konkrétní

Je důležité, abyste byli kvantifikovatelní, když to jde. Pokud spravujete rozpočty, jaká je jejich výše? Řídíte týmy, kolik lidí? Pokud se příliš soustředíte na zhuštění svého životopisu na jednu stránku, můžete v životopise propásnout příležitost být konkrétní a zdůraznit hmatatelné věci, které jsou pro potenciální zaměstnavatele významné.

Je přípustné použít dvoustránkový životopis, pokud by jeho jednostránková verze snížila vaše šance na získání pohovoru tím, že by vynechala podstatné kvalifikační údaje. V takovém případě místo toho, abyste se snažili vměstnat vše na jednu stránku, přidejte k životopisu druhou stránku.

Zejména pokud jste uchazeč s několikaletou praxí, může vám snaha o zkrácení pracovní historie tak, aby se vešla na jednu stránku, spíše uškodit než pomoci. Jednostránkový životopis pro kandidáty s několikaletou praxí znamená, že můžete neúmyslně zkrátit své dovednosti a schopnosti tím, že zkrátíte pracovní místa, místo abyste je zdůraznili.

Při sestavování dvoustránkového životopisu dbejte na dodržování obecných zásad pro sestavení efektivního životopisu jakéhokoli druhu: buďte jasní a struční, používejte správný formát, uvádějte klíčová slova a fráze vycházející z popisu pracovních míst a zdůrazněte své žádané dovednosti.

A nezapomeňte, že delší životopis sice může pomoci, ale není povinný. Neznamená to, že váš životopis musí mít dvě stránky. Znamená to, že pokud máte dostatek materiálu na to, abyste si oprávněně dali životopis na dvě strany, jděte do toho.

Kdy je dvoustránkový životopis v pořádku?

Použití dvoustránkového životopisu je v pořádku na příklad v následujících situacích:

  • Máte značné (více než 10 let) relevantní pracovní zkušenosti.
  • Ucházíte se o vedoucí nebo manažerskou pozici.
  • Máte mnoho relevantních technických dovedností nebo certifikací.

Většina uchazečů však bude schopna vměstnat své pracovní zkušenosti a úspěchy na jednu stránku životopisu tím, že vyškrtne informace, které nejsou pro danou pozici striktně relevantní, nebo upraví písmo a okraje životopisu. Než tedy použijete dvoustránkový životopis, měli byste se ujistit, zda nemůžete svůj stávající životopis pouze prostorově upravit.

Pokud pracujete v akademické sféře, budete muset napsat akademický životopis delšího formátu, který někdy může mít i více než 10 stran.

Lidé mají často pocit, že jednostránkový životopis má menší hodnotu než dvoustránkový, ale to rozhodně není pravda. Je mnohem lepší mít dobrý, silný jednostránkový životopis než dvoustránkový, který je přeplněný zbytečnými informacemi. Vždy byste se měli snažit vyloučit nepodstatné informace, které mohou odvádět pozornost od jiných, důležitějších bodů.

Jak by měl vypadat dvoustránkový formát životopisu

Napsat dvoustránkový životopis je snadné, pokud již víte, jak životopis psát. Je však několik věcí, které byste měli mít na paměti, abyste přesvědčili personalisty, že váš životopis stojí za čas navíc.

Na první straně uveďte klíčové informace

První stranu životopisu začněte úvodem. Pro zkušené uchazeče o zaměstnání je nejlepší volbou shrnutí životopisu, protože v něm můžete vyzdvihnout čtyři nebo pět svých největších úspěchů souvisejících s kariérou.

Po úvodu uveďte své pracovní zkušenosti. V chronologickém životopisu uveďte nejprve své poslední zaměstnání a poté postupujte zpět. V případě potřeby můžete použít druhou stranu pro pokračování sekce pracovních zkušeností, ale ujistěte se, že uvedené zkušenosti jsou stále relevantní pro pozici, o kterou se ucházíte.

Na první straně životopisu by se měla objevit také část o dovednostech.

Pokud máte relevantní titul nebo kvalifikaci, kterou chcete zdůraznit na první stránce, uveďte ji v úvodu životopisu, aby ji personalista viděl.

Bez ohledu na délku se ujistěte, že všechny vaše nejdůležitější informace jsou uvedeny na první stránce (nebo v případě jednostránkového životopisu v horní polovině stránky), protože mnoho náborářů se prostě dál vždycky nepodívá.

Na druhé straně životopisu uveďte další informace

Vzhledem k tomu, že používáte dvoustránkový životopis, je pravděpodobné, že máte mnoho relevantních pracovních zkušeností, což znamená, že oddíl o vzdělání ve vašem životopise není tak důležitý.

Část o vzdělání můžete bez obav umístit na druhou stranu životopisu spolu s částí o kvalifikaci nebo certifikacích.

Vyplňte obě strany životopisu

Pokud se rozhodnete pro dvoustránkový životopis, nezapomeňte vyplnit obě stránky. Životopisu na 1,5 strany (kde je druhá strana vyplněna pouze z poloviny) se vyhněte, protože prázdné místo působí, jako by vám došly relevantní informace.

Pokud nejste schopni svůj životopis dále zestručnit, aniž byste přišli o důležité informace, vyplňte poslední kousek místa na druhé straně tím, že do životopisu přidáte dobrovolnickou práci. Dobrovolnická činnost ukáže personalistovi osobní stránku vašeho životopisu, které se vaše pracovní zkušenosti nedotýkají.

Zvažte také přidání mimoškolních aktivit a příslušných kurzů do životopisu, pokud souvisejí s požadovanou prací. Proveďte si průzkum společnosti a zjistěte, zda podporuje individualitu a rozmanitost na pracovišti. Pokud ano, zahrnutí podrobností, které osvětlují váš jedinečný pohled na věc, by vám mohlo poskytnout výhodu oproti někomu, kdo uvádí pouze informace týkající se práce.

Pokud skutečně nemůžete druhou stránku zaplnit, je lepší životopis raději zkrátit na jednu stránku. Pokud se zaměříte na své nejdůležitější úspěchy, neměl by to být problém. I životopis Elona Muska se vejde na jednu stránku.

Správně prezentujte svůj dvoustránkový životopis

Pokud potřebujete vytisknout fyzickou kopii svého životopisu, řiďte se těmito tipy, aby vypadal profesionálně:

  • Použijte dva listy papíru: Místo toho, abyste životopis vytiskli oboustranně na jeden list papíru, vytiskněte jej na dvě samostatné stránky. Pokud dáte personalistovi oboustranný životopis, nemusí si uvědomit, že existuje druhá strana.
  • Místo sešívání použijte kancelářskou sponku: Je pravděpodobné, že náborový manažer bude váš životopis skenovat, a použití kancelářské sponky mu usnadní jeho vložení do skeneru. Sponku může také odstranit, pokud bude chtít obě stránky položit a prohlédnout si je najednou.
  • Vyberte si vhodný papír na životopis: Papír na životopis by měl v hromadě životopisů vynikat.

Nezapomeňte si svůj životopis zkontrolovat a opravit případné chyby. Všeobecné rady a tipy si můžete přečíst v mém starším článku. Pokud si nejste stále jisti, jak na to, určitě mě kontaktujte, ráda vám s vytvořením vašeho životopisu poradím a pomohu, včetně grafického pracování.

Nedílnou součástí životopisu je také motivační dopis. Zjistěte jaké náležitosti musí obsahovat a proč je důležité jej stále přikládat.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *