Začínáme s podnikáním na volné noze

Začínáme s podnikáním na volné noze

Všechny začátky jsou těžké, ať už se jedná o novou práci, nové bydlení, nový vztah nebo o začátek podnikání. Každý začínající podnikatel bojuje se spoustou neznámých.

Ať už se jedná o volbu jakému podnikání se věnovat, první neúspěchy, řešení účetnictví, zjišťování, kde ušetřit, jak pracovat z domova, jak spravovat projekty, jak zaznamenávat a reportovat odpracovaný čas nebo jak vlastně celé podnikání nastartovat. Pojďme si říct, co můžete udělat hned na začátku, abyste svoje podnikání odstartovali raketovou rychlostí.

Osobní online vizitka

Základem každého podnikání je být vidět. Váš produkt nebo služba může být sebelepší, ale pokud jej vaši potenciální zákazníci nenajdou, je to k ničemu. Vaší osobní či firemní vizitkou můžou být:

  • vlastní webové stránky,
  • profily na sociálních sítích,
  • osobní či firemní profil na síti LinkedIn,
  • registrace v seznamu firem (např. Firmy.cz),
  • registrace v oborových vyhledávačích,
  • registrace na portálu pro podnikatele.

Nemusíte se bát, že do své vizitky hned na začátku podnikání budete muset vrazit miliony. Jde o to si vybrat vhodnou možnost, která bude nejlépe odpovídat zaměření vašeho podnikání. Profily na sociálních sítích jsou zdarma, stejně jako registrace do seznamů firem nebo oborových svazů. Ale ani webové stránky vás nemusí zruinovat. Jednoduchou osobní či firemní vizitku seženete již za pár tisíc korun, nikoliv desítek tisíc, a když vezmete v úvahu, že díky profesionální prezentaci najdete nové klienty, je to určitě věc ke zvážení i v počáteční fázi vašeho projektu.

Akcelerační program

Začínající podnikatelé mívají dobré nápady, ale často nemají jasnou strategii, na čem budou vydělávat a také jim scházejí peníze na to, aby si zaplatili právníky nebo vyhodnotili situaci na trhu. S tím vším mohou pomoci tzv. akcelerační programy.

Existuje velké množství akceleračních programů pro komerční i neziskové projekty. Některé kopírují zahraniční modely, další jsou zcela originální. Akcelerační programy jsou výborným způsobem jak rozjet váš projekt – zahltí vás metodikami, doporučeními a novými, skvělými odborníky.

Díky své online vizitce se také můžete snáze přihlásit do těchto programů pro začínající podnikatele. Finančně, vědomostně i edukačně vám mohou pomoci např. Rozjezdy od T-Mobile, Laboratoř Nadace Vodafone, inovační agentura JIC, Czech Accelerator, B2B Incubation od VŠE, Můj první milion, Start-it od ČSOB nebo nespočet akceleračních programů od Impact Hub.

Registrace na portálu Na volné noze

Jedním ze způsobů zviditelnění svého podnikání je placená registrace na portálu pro podnikatele, Na volné noze. Jedná se o původní český projekt, jehož zakladatelem je podnikatelský poradce Robert Vlach, a má jasné poslání – podporovat a propagovat české nezávislé profesionály (freelancery, živnostníky a drobné podnikatele). Jádro komunity tvoří 1000 profesionálů, kteří se prezentují v tamním katalogu, a dále tisíce freelancerů navštěvujících vypsaná školení, setkání či srazy.

Registrace na portále je dostupná všem nezávislým profesionálům včetně těch, kteří svou činnost vykonávají pouze příležitostně a nevyplatí se jim proto provozovat v Česku živnost. Registrovat se můžete i jako firma. Není rozhodující, jestli podnikáte zcela nezávisle na vlastní živnost, příležitostně na smlouvy o dílo, anebo pod hlavičkou své či cizí firmy. Podstatný je onen nezávislý duch vašeho podnikání. Jinými slovy: z vaší osobní webové prezentace musí být jasně patrné, že zde prezentujete především sami sebe a vlastní, osobní zodpovědnost vůči zákazníkovi.

Celý portál Na volné noze je pravidelně indexován hlavními vyhledávači Google a Seznam. Díky publikování kvalitního obsahu a jeho optimalizaci pro tyto vyhledávače vyjíždí kategorie katalogu nezávislých profesionálů i jednotlivé osobní prezentace ve výsledcích vyhledávání poměrně vysoko, nezřídka na prvních pozicích. Obecně vzato se tedy dá říci, že vaše osobní webová prezentace na portále Na volné noze bude na internetu velmi dobře dohledatelná a to jak na vyhledávání některých klíčových slov, tak většinou i na přímé zadání vašeho jména.

Dalším důvodem, proč se vám registrace na portálu může vyplatit, je podpora vašeho podnikání. Součástí registrace jsou pravidelné tipy a členské slevy na nejlepší, osvědčené služby či produkty pro freelancery, které vaši volnou nohu posunou o krok vpřed. Aktuální nabídky můžete odebírat přes novinky nebo je najdete na této stránce, kde postupně přibývají i stálé slevy od partnerů. Jednou z nabízených pobídek je 34% sleva (3.000 Kč) na školení podnikání na volné noze Roberta Vlacha. Nemáte-li čas louskat knihu Na volné noze (a tucet dalších), tady se dovíte za jediný den to hlavní přímo od autora, včetně odpovědí na vaše otázky a knížku dostanete navíc jako dárek.

Zdroj: Navolnenoze.cz

Začátečníci zahajující podnikání v uplynulých 12 měsících získávají k registraci 1 rok navíc zdarma (obratem po doložení svého nároku). A proto se vyplatí registrace na tomto portálu již během prvního roku podnikání. Já osobně jsem se o komunitě Na volné noze dozvěděla až během třetího roku svého podnikání a tak jsem na žádné zvýhodnění bohužel neměla již nárok, takže pokud vás tato nabídka zaujala, udělejte si registraci co nejdříve, ať ze svého začátku vytěžíte co možná nejvíce.

Svůj profil Na volné noze pravidelně aktualizuji již od roku 2017 a musím přiznat, že jsem byla sama překvapená, jak dobře to funguje. Minimálně každý druhý nový zákazník (pokud není na doporučení) mne kontaktuje díky mé prezentaci právě na tomto portálu, takže roční poplatek se mi vrátí často již během prvního měsíce.

Z propagace tohoto portálu osobně nic nemám, ani nejsem jeden ze zakladatelů nebo vlastníků. Nikdo mě nenutí jej propagovat. Ale vzhledem k tomu, že tento článek je na téma podpory podnikání v začátcích, a jak jsem již zmínila, mně tento portál pomohl (a stále pomáhá) získat nové zákazníky, s čistým svědomím jej doporučím i vám. Myslím, že jeden rok za vyzkoušení stojí. Sami uvidíte, zda vám registrace přináší ovoce, které očekáváte. Držím vám ve vašich začátcích palce!

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *